Příběh bílé velryby

Bílá velryba proplouvá….

U břehů australského kontinentu se od roku 1991 objevuje bílá velryba, které dali australané jméno v jazyce původních domorodých obyvatel – Migaloo. Tento keporkak je velkou přírodní zvláštností a jeho spatření prý přináší štěstí. Těší se zvláštní ochraně a přírodovědci díky jeho jedinečnosti mohou snáze získávat informace o migraci velryb. Jeho příběh, filmové i fotografické záběry inspirovaly žáky výtvarného oboru ZUŠ k vytvoření plastiky „bílé velryby“, která by se měla poprvé objevit v našich vyšebrodských vodách během letošního adventu. Je dobrým znamením. Zatím nikdo netuší, kudy přesně bude proplouvat a na kterých místech ve městě se objeví. Pokud budete mít to štěstí a bílou velrybu při její plavbě Vyšším Brodem potkáte, můžete do jejích útrob vložit lístek s přáním. Představujeme si, že velryba neumí dost dobře plnit materiální přání-věcné dary, ale spíše přání, která se týkají štěstí a zdraví lidí kolem nás, dobrého osudu této planety.

Za žáky výtvarného oboru ZUŠ přejeme krásný a klidný čas předvánoční

Pojďme tedy společně sledovat putování bílé velryby.

 

…s počátkem adventního času nám velryba vyplouvá od výtvarky Základní umělecké školy ……

…již v úterý 7.12.2021 se bílá velryba vynořila před budovou Městského úřadu do zasněženého počasí. Závěj sněhu ji zatížila tak, že se sklonila až k zemi, ale i pokrytá sněhem stále čeká na Vaše přání …

Uplynul sotva týden a krátce po druhé adventní neděli se velryba objevila u Základní školy ve Vyšším Brodě. Nepobyla tam ale příliš dlouho. Doplula s pomocí dětí na společné focení do parku a hned následující den se odebrala do vyšebrodského kina, podívat se na Vánoční koncert umělecké školy….. (video z putování velryby městem bude mít online premiéru 27.12.2021 v 19 hodin – viz dole pod článkem)

…. Před starou radnicí hoří Betlémské světlo, je tma, tichá noc se blíží. Zlatá neděle je již minulostí a velryba tady teď střeží Betlém se svatou rodinou a také ten hořící plamínek naděje, který si můžeme odnést domů a chránit jej až do Štědrého dne. Přejeme si milá velrybo, aby v nás ten plamínek nikdy nezhasl …..

 

Video z putování Velryby si můžete přehrát po online premiéře 27.12.2021 v 19 hodin …


 

Copyright 2021 ZUŠ Kaplice – www.zuskaplice.cz. Všechna práva vyhrazena.

Spravuje PCKBnet s.r.o. Kaplice – www.pckbnet.cz a dronBEE – www.dronbee.cz.